Dirigent


Mgr. Boris Nykl
(1995) je absolvent magisterského studijního oboru Hudební výchova – Sbormistrovství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde nejprve studoval pod  vedením  pana doc. MgA. & Mgr. Marka Valáška, Ph.D. a pana Mgr. Pavla Saláka, DiS., v navazujícím studiu pokračoval u pana MgA. Jana Steyera, PhD.

Sbormistrovy hudební začátky sahají do roku 2001, kdy začal studovat hru na klavír na ZUŠ Frenštát p.R., kterou absolvoval v roce 2014. Od roku 2006 navštěvoval frenštátské gymnázium, kde zároveň zpíval i s krátkými přestávkami ve školním sboru Garrendo po dobu 8 let.

V roce 2014, kdy zahájil studium na Univerzitě Karlově, spolu se svými kamarády založil ve Frenštátě pod Radhoštěm Komorní sbor Nyklband, který od úplného vzniku vede. Ve sboru plní roli sbormistra, uměleckého vedoucího i roli předsedy spolku. Od roku 2014 se též věnuje skladatelské činnosti. V letech 2014 až 2016 se též podílel na vedení SPS Garrendo, který v této době slavil úspěchy na celostátní přehlídce v Brně (zlaté a stříbrné pásmo).

Od podzimu roku 2014 začal spolupracovat s Karlem Procházkou, sbormistrem kladenského Chorus Carolinus, což vyústilo v mnoho společných akcí a projektů (Stabat Mater – A. Dvořák, Requiem – W. A. Mozart, …)

Od jara roku 2015 zpíval v PS Ondráš Nový Jičín, se kterým se zúčastnil soutěže Laudate Dominum v litevském Vilniusu.  V létě 2015 byl pak hlavním dirigentem 1. ročníku akce Rozezpívej Radhošť, kde se pod jeho vedením představil nejen Nyklband, nýbrž i Ondráš.

Od září 2015 po dobu dvou let působil v roli korepetitora na ZUŠ Frenštát p.R., kde úzce spolupracoval se sbory Velký a Malý Senzaband.

V roce 2016 dirigoval část koncertu k výročí roku české hudby, který pořádal Chorus Carolinus, v Muzeu české hudby v Praze.

V témže roce též pod jeho vedením vystoupil Komorní sbor Nyklband na mezinárodním festivalu v Itálii v Montecatini Terme.

Mezi lety 2014 a 2021 zpíval v univerzitním sboru Collegium pedagogicum, kde se pod vedením Marka Valáška zúčastnil mnoha velkých projektů. Jen namátkou: Carmina Burana, Hanušova díla, Bachovo Magnificat, Mozartovo Requiem, Dvořákovo Stabat Mater (provedení v berlínském Konzerthausu), Mendelssohnův Eliáš. V listopadu roku 2019 se Boris Nykl zůčastnil mezinárodní dirigentské soutěže v Banské Bystrici, kde získal 3. místo v kategorii Pedagogických fakult.

Ve stejném období Komorní sbor Nyklband pod jeho vedením získal stříbrná pásma z mezinárodních sborových soutěží v Olomouci, Žilině nebo italských Benátkách. V rámci velmi úspěšné 9. koncertní sezóny  pak sbor získal zlatá pásma na mezinárodních soutěžích Musica Orbis Gloria Praha 2022 a Svátky písní Olomouc 2023. V prosinci roku 2022 sbor realizoval pod taktovkou Borise Nykla Rybovu Českou mši Vánoční v katedrále Saint-Germain-des-Prés v Paříži.

Od roku 2021 je Boris Nykl rovněž sbormistrem oderského Dívčího pěveckého sboru Datio a Moravských madrigalistů z Kroměříže. V současnosti je také korepetitorem přípravných sborů novojičínského pěveckého sboru Ondrášek a od roku 2024 sbormistrem Koncertního sboru a Komorního sboru Ondrášek.

Mgr. Boris Nykl
Tel.: +420 605 159 976
Email: boris.nykl@nyklband.cz