Dirigent


Boris Nykl
(1995) je absolvent magisterského studijního oboru Hudební výchova – Sbormistrovství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde nejprve studoval pod  vedením  pana MgA. & Mgr. Marka Valáška, Ph.D. a pana Mgr. Pavla Saláka, DiS., v navazujícím studiu pokračoval u pana MgA. Jana Steyera.

Sbormistrovy hudební začátky sahají do roku 2001, kdy začal studovat hru na klavír na
ZUŠ Frenštát p.R., kterou absolvoval v roce 2014. Od roku 2006 navštěvoval frenštátské gymnázium, kde zároveň zpíval i s krátkými přestávkami ve školním sboru Garrendo po dobu 8 let.

V roce 2014, kdy zahájil studium na Univerzitě Karlově, spolu se svými kamarády založil ve Frenštátě pod Radhoštěm Komorní sbor Nyklband, který od úplného vzniku vede. Ve sboru plní roli sbormistra, uměleckého vedoucího i roli předsedy spolku. Od roku 2014 se též věnuje skladatelské činnosti. V letech 2014 až 2016 se též podílel na vedení SPS Garrendo, který v této době slavil úspěchy na celostátní přehlídce v Brně (zlaté a stříbrné pásmo).

Od podzimu roku 2014 začal spolupracovat s Karlem Procházkou, sbormistrem kladenského Chorus Carolinus, což vyústilo v mnoho společných akcí a projektů.

Od jara roku 2015 zpíval v PS Ondráš Nový Jičín, se kterým se zúčastnil soutěže Laudate Dominum v litevském Vilniusu.  V létě 2015 byl pak hlavním dirigentem 1. ročníku akce Rozezpívej Radhošť, kde se pod jeho vedením představil nejen Nyklband, nýbrž i Ondráš.

Od září 2015 po dobu dvou let působil v roli korepetitora na ZUŠ Frenštát p.R., kde úzce spolupracoval se sbory Velký a Malý Senzaband.

V roce 2016 dirigoval část koncertu k výročí roku české hudby, který pořádal Chorus Carolinus, v Muzeu české hudby v Praze.

V témže roce též pod jeho vedením vystoupil Komorní sbor Nyklband na mezinárodním festivalu v Itálii v Montecatini Terme.

Mezi lety 2014 a 2021 též zpíval v univerzitním sboru Collegium pedagogicum, kde se pod vedením Marka Valáška zúčastnil mnoha velkých projektů. Jen namátkou: Carmina Burana, Hanušova díla, Bachovo Magnificat, Mozartovo Requiem, Dvořákovo Stabat Mater (provedení v berlínském Konzerthausu), Mendelssohnův Eliáš.

V říjnu roku 2017 se vydal spolu s Komorním sborem Nyklband na mezinárodní sborovou soutěž Vocemagna v Žilině, kde sbor dovedl k výbornému umístění ve stříbrném pásmu. V roce 2018 pak spolu s Nyklbandem získal další dvě stříbrná pásma ze soutěží MUNDI CANTANT 2018 a Vocemagna 2018. V roce 2019 spolu s Nyklbandem účastnil soutěží Vocemagna 2019, zároveň i Claudio Monteverdi Choral Competition 2019 v italských Benátkách, přičemž z těchto soutěží sbor získal 3 stříbrná pásma.
V listopadu roku 2019 se Boris Nykl zůčastnil mezinárodní dirigentské soutěže v Banské Bystrici, kde získal 3. místo v kategorii Pedagogických fakult.

Mgr. Boris Nykl
Tel.: +420 605 159 976
Email: boris.nykl@nyklband.cz